Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Działalność gospodarcza na KRUSie - Agroturystyka
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zielona_stajnia



Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poj. Drawskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:54, 18 Lis 2009    Temat postu:

Odnośnie rozpoczęcia prowadzenia agroturystyki to jak wyżej pisałyście plus ja do tego dorzucę swoje doświadczenia:
- kursik jednodniowy w ODR,
- wniosek o regon w GUS (oni sami nadadzą właściwy numer)
- rejstracja w US i złożenie deklaracji o treści:" Jestem rolnikiem i z dniem tym i tym rozpoczynam prowadzenie agroturystyki przy czym moje dochody nie będą przekraczać 10 000 euro/rok,
Odnośnie dotacji. Trzeba wydać sporą kaskę na projekt, mieć kasę na realizację i potem zwrócą 50% minus vat (chyba, że wejdziemy w opodatkowanie vatem, ale przy małych kosztach po pewnym czasie przestanie się opłacać - nie będzie co odliczać a płacić trzeba będzie). Nabór wniosków odbywa się raz w roku i jest ogłaszany przez ARIMR. Napewno można sporo dowiedzieć się na ten temat w ODR. Ja po rozpatrzeniu za i przeciw dałam sobie luz.
Jazda konna i pensjonat czy inne usługi dodatkowe (może być i masaż erotyczny;)) wchodzą w zakres agroturystyki, natomiast mieszkać goście mają w domu - nawet poddasze nad stajnią to nie jest już agroturystyka, a pole campingowe czy namiotowe już podlega działalności. Chociaż i tak większość daje możliwość rozbicia namiotu czy postawienia campingu to wedle przepisów jest to nielegalne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:05, 18 Lis 2009    Temat postu:

zielona_stajnia.
Dzieki za info , ale pomyliłaś dotacje dal rolników z dotacjami na rozpoczęcie działalności ( kapitał ludzki ,program 6.2), a tu nie trzeba własnych pieniędzy ale dobry pomysł. ...
Zadzwonię do konsultanta i spróbuje sie wszystkiego dowiedzieć. Jak zdobęde nowe informacje to sie nimi podzielę Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zielona_stajnia



Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poj. Drawskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:11, 18 Lis 2009    Temat postu:

To jeśli jest to program nieprowadzony przez ARIMR to na bank trzeba płacić ZUS i mieć działalność gospodarczą lub być zarejstrowanym w Biurze Pracy. Ja też szukałam różnych możliowści i niestety - jesteś rolnikiem to tylko przez ARIMR - chyba, że coś się zmieniło to byłoby super.
P.S. Właśnie byłam na stronce i jest tam napisane "dla osób odchodzących z rolnictwa" - czyli trzeba założyć firmę, płacić ZUS i podatki - wg. mnie na dłuższą metę nieopłacalne. No i kwota pewnie też będzie "powalająca" - jak rozmawiałam w sierpniu ze znajomym to mówił o kwocie ok. 20 000 pln - dla porównania pełny ZUS mojego męża to około 800 pln/m-c, plus Vat, podatek dochodowy, podatek od nieruchomości na cele gospodarcze też jest niezły (licząc powierzchnię stajni) - a rolnik tego nie płaci - myślę, że opłaty zeżrą te 20 000 w 2-3 lata.


Ostatnio zmieniony przez zielona_stajnia dnia Śro 15:20, 18 Lis 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:20, 18 Lis 2009    Temat postu:

PDF Drukuj Email
Uzyskanie dotacji na założenie własnej firmy
w ramach Działania 6.2 PO KL
KROK PO KROKU



Przed założeniem własnej działalności gospodarczej niezbędne staje się posiadanie pomysłu i kapitału na jego realizację. Pomysł na działalność nic nie kosztuje, za to prowadzenie firmy już tak. Z czegoś trzeba zapłacić pierwszy ZUS, czynsz itp. Na początku zawsze będzie trzeba kupić jakieś narzędzia i urządzenia do własnej firmy. Powstaje, więc pytanie skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Tu pomocną rękę wyciąga Unia Europejska, która pomaga początkującemu przedsiębiorcy w jego dążeniu do spełnienia swojego marzenia, jakim jest założenie własnej działalności. Jednakże powstaje pytanie, w jaki sposób skorzystać z takiej pomocy. O tym poniżej:


Pomysł na działalność gospodarczą

Przed wdrożeniem w życie pomysłu na założenie własnej działalności gospodarczej należy dokładnie przeanalizować to co chce się zrobić. Pomysły na nową firmę często rodzą się na podstawie codziennych obserwacji, zainteresowań. Zanim założy się firmę należy ocenić i przekonać się, czy oferowany produkt bądź usługa faktycznie zapewni klientowi jakąś wartość użytkową, czy rynek zbytu jest wystarczająco duży i z jaką wielkością potencjalnej sprzedaży będzie się miało do czynienia. Aby otrzymać dofinansowanie trzeba będzie przekonać Beneficjenta Projektu, że przedsięwzięcie ma szansę realizacji będzie w stanie utrzymać się na rynku.


Uzyskanie informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia

Informacje dotyczące Projektu dostępne są na stronie internetowej Projektu oraz na stronach internetowych Partnerów. Można również zasięgnąć informacji w Punkcie Konsultacyjnym działającym w większości miast.


Złożenie w wyznaczonym terminie formularza rekrutacyjnego

Informacje o kolejnych terminach naboru ogłaszane będą na stronie internetowej Projektu oraz stronach internetowych Partnerów. Ponadto zostaną podane do wiadomości za pośrednictwem prasy lokalnej, regionalnej oraz audycji radiowych. W wyznaczonym terminie naboru należy złożyć formularz rekrutacyjny wraz z wymaganymi załącznikami, zapoznając się uprzednio z regulaminem uczestnictwa w projekcie. W formularzu rekrutacyjnym oprócz typowych danych osobowych należy opisać swój pomysł na działalność gospodarczą.


Zakwalifikowanie się do Projektu

Złożony formularz rekrutacyjny podlegał będzie ocenie formalnej i merytorycznej. Podczas oceny formalnej dokonywanej przez Komisję Rekrutacyjną sprawdzone zostanie spełnianie wszelkich wymogów formalnych, czyli m.in. czy kandydat spełnia wymogi kwalifikacyjne, czy załączone zostały wszystkie wymagane załączniki itp. Prawidłowe pod względem formalnym formularze zostaną ocenione merytorycznie tj. oceniony zostanie pomysł, znajomość branży a także doświadczenie posiadane w planowanej działalności. Dlatego tak ważne jest opisanie swojego pomysłu, tak aby w sposób rzeczowy i przejrzysty prezentował zamierzenia biznesowe Kandydata. Każdy formularz może uzyskać maksymalnie 100 pkt. Im wyższa ocena tym większe prawdopodobieństwo zakwalifikowania się do projektu. W przypadku, gdy kilku kandydatów znajdujących się na końcu listy rankingowej uzyska tą samą ilość punktów o zakwalifikowaniu się do projektu decydować będzie data i godzina złożenia formularza rekrutacyjnego.


Udział w szkoleniu i skorzystanie z indywidualnego doradztwa

Jeśli kandydat znajdzie się na liście rankingowej oznacza to, że został zakwalifikowany do projektu. Lista osób zakwalifikowanych do projektu pojawi się na stronie internetowej projektu oraz stronach internetowych Partnerów. Kandydat zostanie poproszony o doniesienie niezbędnych zaświadczeń a także podpisze deklarację uczestnictwa w projekcie. Od tego momentu staje się Uczestnikiem Projektu. Kolejnym krokiem będzie udział w szkoleniu na którym uczestnik uzyska wiedzę na temat formalno-prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, finansów oraz marketingu. 40-sto godzinne szkolenie wsparte zostanie doradztwem indywidualnym w wymiarze 5 godzin przed uzyskaniem wsparcia i 3 godzinami po otrzymaniu dotacji przewidzianej w ramach projektu. Tematyka doradztwa zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu.


Złożenie Wniosku wraz z Biznes Planem

Najważniejszym etapem na drodze do uzyskania dotacji jest złożenie wniosku wraz z biznes planem. Podczas trwania bloku szkoleniowo-doradczego uczestnik projektu jest zapoznawany z odpowiednią wiedzą potrzebną do prawidłowego sporządzenia biznes planu. Dodatkowo biznes plan można konsultować z indywidualnym doradcą. W wyznaczonym terminie należy złożyć wniosek wraz z Biznes Planem. Uczestnik projektu może skorzystać z dwóch dostępnych form wsparcia: dotacji inwestycyjnej w kwocie do 40 tys. PLN i dotacji pomostowej w kwocie do 1 tys. PLN płatnej przez okres 6 miesięcy z możliwością jej przedłużenia na kolejne 6 miesięcy. Oceny złożonych wniosków wraz z biznes planem dokona powołana do tego Komisja Oceny Projektów składająca się ze ekspertów. Podobnie jak w przypadku formularzy rekrutacyjnych biznes plany zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym. Najwyżej ocenione biznes plany uzyskają dofinansowanie.


Uzyskanie dofinansowania na założenie firmy – podpisanie umowy

Przed podpisaniem umowy z Beneficjentem należy dokładnie zapoznać się z jej treścią! Umowa będzie zawierała takie informacje jak: warunki otrzymania wsparcia, termin rozliczenia oraz sytuacje w których dofinansowanie może zostać odebrane.

Umowa będzie zobowiązywała do:

* wydatkowania zgodnie z przeznaczeniem otrzymanych środków,

* udokumentowania i rozliczenia dotacji w terminie określonym w umowie,

* prowadzenia działalności gospodarczej przez określony czas


Realizacja inwestycji

Gdy wszystkie środki zostaną już zakupione należy udać się do Beneficjenta celem rozliczenia dotacji.


Rozliczenie dotacji

Pozyskaną kwotę wsparcia należy wydać zgodnie z tym, co zostało wpisane we wniosku. To bardzo ważne gdyż każda nieścisłość w tym temacie może rodzić dość spore problemy, których konsekwencją może być nawet konieczność zwrotu dotacji. Z otrzymanej kwoty dofinansowania trzeba będzie się rozliczyć co do złotówki - przedstawić Faktury VAT, rachunki, umowy, które potwierdzą dokonanie zakupów.


Zakończenie umowy

Działalność należy prowadzić przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy. Po upływie tego terminu na prośbę Beneficjenta należy przedstawić dokumenty potwierdzające prowadzanie działalności gospodarczej w chwili obecnej. Po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów umowa z Beneficjentem wygasa.



Realizacja: Studio graficzne Pixelforge - [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin