Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Małe jest piękne czyli wszystko o poniakach :)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Wto 19:13, 10 Kwi 2007    Temat postu: Małe jest piękne czyli wszystko o poniakach :)

Kuce, poniaki, wredne małpy, czy jak je jeszcze ludzie zwą, robią się coraz popularniejsze w stajniach. Postanowiłam, więc trochę przybliżyć tajniki kucykowego świata wszystkim wyrośniętym dzieciom :DTypy koni


Kuc Typu 1

Pochodził z północno zachodniej Europy. Miał 120 – 122 cm wysokości w kłębie. Prosty profil, szerokie czoło i małe uszy. Odznaczał się dużą odpornością na wilgotny klimat i zdolnością przetrwania w niesprzyjających warunkach środowiska. Szczątki znalezione na Alasce wskazują na budowę szczęki zbliżoną do rasy exmoor


Kuc Typu 2
Pochodził z północnej Eurazji. Miał 140 – 142 cm wysokości w kłębie. Charakteryzował się masywną budową i pospolitym wyglądem. Miał ciężka głowę o garbonosym profilu. W większym stopniu przypominał konia Przewalskiego. Był silny i odporny na niska temperaturę.


Koń Typu 3
Pochodził ze środkowej Azji, miał około 143 cm wysokości w kłębie. Charakteryzował się cienką skórą, szczupłą szyją oraz delikatnymi uszami, długą i wąską kłoda i ściętym zadem, Dobrze znosił wysoka temperaturę i mógł przetrwać w warunkach pustynnych.


Koń Typu 4
Pochodził z zachodniej Azji. Uważa się go za przodka konia arabskiego. Miał 100 – 110 cm wysokości w kłębie, delikatną i szczupłą budowę ciała, charakterystyczna małą głowę o profilu szczupaczym i wysoko osadzony ogon. Żył na pustyni lub stepie, dobrze znoszący upały.


Kuce powstałe na Wyspach Brytyjskich:

Kuc Dartmoor:

Jest doskonałym kucem wierzchowym, dobrze skacze, ma niskie i długie chody, nadaje się również do powozu. Nie przekracza 127 cm w kłębie. Charakteryzują się krępą budową ciała. Głowę ma typową dla kuców. Długą szyję, tułów zwięzły, szeroką klatkę piersiową, silny zad, krótkie kończyny i małe kopyta. Jego chody są elastyczne i wydajne. Wszystkie rodzaje umaszczenia są dopuszczalne z wyjątkiem srokatego.


Kuc Exmoor:
Preferowana wysokość ogierów i wałachów wynosi od 119,4 do 129,5 cm w kłębie, a klaczy od 116,8 do 127 cm w kłębie. Według Haller M. (2000) Głowa jest długa, o prostym profilu, z szerokim czołem, dużymi nozdrzami i masywną żuchwą. Kłoda jest szeroka i głęboka. Kończyny są mocne, o solidnych stawach, krótkie i szeroko rozstawione z twardymi kopytami. Umaszczenie przeważnie ciemnogniade i ciemnobułane, bez jakichkolwiek odmian. Charakterystyczne są żółte włosy wokół oczu , na wewnętrznej stronie ud. Jego chody są swobodne i wydajne. Mają predyspozycje do skoków


Kuc New Forest:
Górna granica wysokości w kłębie to 145,3 cm, dolna granica nie jest ustalona, ale rzadko występują kuce poniżej 124 cm w kłębie. Według Hallera Kuce New Forest są rasą niejednolitą; różnią się od siebie typem, wielkością i budową. Głowa jest duża, o słabo zaznaczonych cechach typowych dla kuca.. Szyję mają mocną o średniej długości. Kłąb mało wyraźny, kłoda zwięzła o szerokiej i głębokiej klatce piersiowej. Kończyn suche o mocnych kopytach, zad jest lekko ścięty i nisko osadzony ogon. Dopuszczalne są wszystkie typy umaszczenia, oprócz srokatego. Najczęściej występują kasztanowate i kare .


Kuc Walijski:


Sekcja A: Walijski Kuc GórskiMa małą urodziwą głowę o małych uszach i dużych oczach i wyraźnych ganaszach. Długa łabędzia szyja, u ogierów dobrze widoczny garb tłuszczowy. Jak podaje Haller Kłąb szeroki. Zwięzła kłoda o szerokiej i głębokiej klatce piersiowej. Zad krótki, lekko ścięty, o wysoko osadzonym ogonie. Kończyny są suche z niewielkimi szczotkami pęcinowymi. Małe mocne kopyta. Charakteryzują się swobodnymi chodami i wspaniałym kłusem. Mają predyspozycje do skoków. Występują wszystkie typy umaszczenia z wyjątkiem srokatego. Wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 121,9 cm .


Sekcja B: Kuc Walijski

Jest on podobny do Walijskiego Kuca Górskiego, jest większy. Jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 137,2 cm . Ma większe predyspozycje do użytkowania wierzchowego. Są wytrzymałe, zrównoważone i szybkie. Zdolność do skoków. Mają małą wręcz orientalną głowę, długą łabędzią szyję. Głęboki i szeroki tułów ze skośną łopatką i szerokim kłębem. Zad jest nieco ścięty średniej wielkości z wysoko osadzonym ogonem. Nogi suche z mocnymi kopytami występuje każda maść z wyjątkiem srokatej.


Sekcja C : Kuc Walijski w typie Coba

Typ ten jest oparty o Walijskiego Kuca Górskiego ale z dolewem Coba. Wysokość nie przekracza 137,2 cm w kłębie. Jest wytrzymały silny o mocnych kończynach i twardych kopytach. Zdolności skokowe. Głowa w typie orientalnym łabędzia szyja. Głęboki i szeroki tułów z szerokim kłębem. Zad jest nieco ścięty z wysoko osadzonym ogonem. Dopuszczalna jest każda maść z wyjątkiem srokatej.


Sekcja D: Walijski Cob


Koń wszechstronnie użytkowy. Wysokości kłębie powinna przekraczać 137 cm, nie ustalono górnych limitów. Sprawdza się zarówno w zaprzęgu jak i pod siodłem. Głowa pełna wyrazu o małych uszach. Mocna łabędzia szyja. Mały kłąb. Kłoda szeroka beczkowata. Zad mocny z wysoko osadzonym ogonem. Kończyny mocne i suche z wyraźnymi szczotkami pęcinowymi. Kopyta duże i wytrzymałe. Skoczne. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia z wyjątkiem maści srokatej.


Kuc Dales:


Atletycznej budowy i z dużą siłą. Preferowana wysokość w kłębie to 142,2 – 146,2 cm .
Głowa duża, lekko garbonosa. Szyja dość długa. Masywna dobrze uformowana. U ogierów powinien być widoczny garb tłuszczowy. Długa i gęsta grzywa. Łopatki szerokie. Słabo widoczny kłąb. Grzbiet długi i solidny. Zad dobrze umięśniony z dobrze osadzonym ogonem z długimi prostymi włosami, sięgającymi aż do ziemi. Kończyny mocne. Kopyta o dobrym rogu. Nadpęicia powinny mieć od 20,3 – 22,9 cm w obwodzie. Widoczne gęste jedwabiste szczotki pęcinowe. Dopuszczalne umaszczenie to kare, siwe gniade i dereszowate. Mogą występować niewielkie odmiany na głowie takie jak gwiazdka i chrapka. Biała pęcina może być tylko na zadnich nogach.


Kuc Fell

Ma małą głowę z szerokimi nozdrzami. Jest to średniej wielkości kuc. Jego wysokość w kłębie nie przekracza 142,2 cm . Jest połączeniem dużej siły ze spokojnym usposobieniem i eleganckim wyglądem. Szyja jest krótka i mocna, przechodzi w długi ale silny grzbiet. Zad szeroki, dobrze umięśniony. Silne kończyny z obfitymi szczotkami pęcinowymi. Obwód nadpęcia minimum 20 cm . Kopyta są duże i płaskie. Energiczne chody o wysokiej akcji, niezbyt wydajne. Dopuszczalne umaszczenia to kare siwe i gniade. Zabronione są kasztanowate i srokate. Akceptowane jest strzałka i niewielkie odmiany na tylnych nogach.


Kuc Highland:

Duży i silny kuc. Wysokość w kłębie wacha się od 132 – 148 cm . Krótka masywna głowa o profilu prostym lub garbonosym. Szyja jest mocna, łabędzia. Kłoda jest szeroka z silnym grzbietem przez który biegnie linia grzbietowa. Dobrze umięśniony zad. Kończyny krótkie i mocne o twardych kopytach i niewielkich szczotkach pęcinowych. Czasami pojawiają się na nich prążki zebroidalne. Dopuszczalna jest niewielka gwiazdka. Inne odmiany są zabronione. Najczęściej występujące umaszczenie to bułane z pręgą na grzbiecie i prążkami zebroidalnymi na nogach. Dopuszczalne maści to siwa, kara, ciemno gniada i kasztanowata.


Kuc Szetlandzki:

Jest to jedna z najmniejszych ras kuców. Jego wysokość w kłębie nie przekracza 107 cm . Zbudowane są harmonijnie. Głowa jest mała i długa z mocną szyją. Kłoda jest prosta i głęboka, zad szeroki i długi. Kończyny są krótkie o małych i twardych kopytach. Sierść zmienia się zależnie od pory roku. Zima włosy są długie i gęste chroniąc je od niesprzyjających warunków atmosferycznych, latem jest krótka i lśni jedwabistym blaskiem. Wszystkie rodzaje umaszczenia są dopuszczalne z wyjątkiem tatrantowatego. Występują szczotki pęcinowe.


Kuc Connemara:

Duży dobrze zbudowany kuc . Jego wysokość w kłębie wacha się od 133 – 148 cm . Głowa średniej wielkości dobrze osadzona na silnej średniej długości szyi. Silny grzbiet i lekko ścięty zad. Kończyny mocne, o twardych i mocnych kopytach. Obwód w nadpęciu 17-20 cm. Pojawiają się małe szczotki pęcinowe. Ruchy swobodne i pewne. Zdolność do skoków. Umaszczenie siwe, gniade, bułane, kasztanowate i kare.


Angielski Kuc Wierzchowy:

Jest odpowiednikiem konia pełnej krwi w typie hacka. Powstał dzięki kojarzeniu koni arabskich, pełnej krwi oraz kuców walijskich, oraz kuców dartmoor. Występują w trzech kategoriach wzrostu do 127 cm, do 137 cm i do 147 cm wysokości w kłębie. Głowa jest szlachetna charakterystyczna dla kuca. Szyja jest krótka. Tułów głęboki. Łopatka krótka. Zad proporcjonalny, dobrze umięśniony. Ogon osadzony wysoko. Kończyny poprawne o szerokich twardych kopytach. Brak szczotek pęcinowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hugh_h
Nie kapelusz zdobi kowboja ;)


Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 966
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: k.Radzymina
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 21:38, 12 Kwi 2007    Temat postu:

nudziło ci sie czy jesteś szalona ? żeby tyle napisać ?
moje zwierze ma tak ze 145cm wiec tez sie kwalifikuje do kucy, typ hmm ... łaciatego
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Delphia
Jaxa forever!!! :]


Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 1902
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gliwice

PostWysłany: Czw 22:10, 12 Kwi 2007    Temat postu:

te walijskie kuce sa boskie, a kuc fell...mmm miodzio! :D
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
blueberry
geniuszka rewolucjonistka


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 462
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z zewsząd
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:41, 12 Kwi 2007    Temat postu:

a ja najbardziej lubię takie kuce, czyli znowu mamy po 5 lat Mruga
[link widoczny dla zalogowanych]
miłej zabawy Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Czw 23:01, 12 Kwi 2007    Temat postu:

hugh_h napisał:
nudziło ci sie czy jesteś szalona ? żeby tyle napisać ?


Nick chyba mówi sam za siebie Mruga , a poza tym to jest kawałek z mojej mgr. która może kiedyś powstanie... wstyd
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ten_veroniqDołączył: 03 Mar 2006
Posty: 1575
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Czw 23:53, 12 Kwi 2007    Temat postu:

A ja jutro rano jadę po najmniejszego konia, jakiego kiedykolwiek miałam, czyli po kuca szetlandzkiego Mruga
Wiem tylko, że jest kasztankiem, ma 11 lat i COPD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Pią 10:25, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Miejmy nadzieję, że nie jest małą wredotą Jezyk A swoją drogą to bidny z tym COPD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hugh_h
Nie kapelusz zdobi kowboja ;)


Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 966
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: k.Radzymina
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:36, 13 Kwi 2007    Temat postu:

szalonaisa napisał:
to jest kawałek z mojej mgr. która może kiedyś powstanie... wstyd

a co już powinna powstać jakiś czas temu ??
ja swoją już drugi rok pisze ale usprawiedliwiam sie tym ze promotor mi powiedział że to robota w zasadzie dla co najmniej 3 osób wiec wychodziło by 3 lata Wesoly skończę w tym roku więc i tak przed czasem jupi

małe jest wredne ? hmm może po prostu nadrabiają wzrost czym innym ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Pią 10:47, 13 Kwi 2007    Temat postu:

No dobra pochwalę się... Powinna powstać dwa lata temu, ale żeby wydobyć jakieś materiały o sportowym użytkowaniu kuców, trzeba zawrzeć pakt z diabłem, więc za karę męczę sie już 3 rok Smutny Jak już myślałam, że wreszcie będę mieć święty spokój , czyli skończyłam wpisywać wyniki w moją bardzo nowoczesną bazę, okazało się, że są tam same błędy i nie da się niczego z tego wyliczyć... Skasowali mi bazę i tak od trzech lat pokutuję za wszystkie popełnione i nie popełnione grzechy sciana Moja frustracja sięgnęła zenitu, promotorka ode mnie ucieka, a dr od bazy poszedł na miesięczne zwolnienie wsciekly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nilkaDołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 20:32, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Małe jest piękne - nic dodać nic ująć... tak po prostu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Delphia
Jaxa forever!!! :]


Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 1902
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią 21:29, 13 Kwi 2007    Temat postu:

ale duze wiecej moze... Jezyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dakronDołączył: 18 Lis 2005
Posty: 6405
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 23:34, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Fajny wątek Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ten_veroniqDołączył: 03 Mar 2006
Posty: 1575
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Sob 19:07, 14 Kwi 2007    Temat postu:

szalonaisa napisał:
Miejmy nadzieję, że nie jest małą wredotą. A swoją drogą to bidny z tym COPD.

Jest wyjątkowo sympatyczny i łagodny. Przez 8 lat pracował przy oprowadzaniu dzieci, ale obecnie jego stan nie pozwala, by oprowadzanie było pracą - co najwyżej rozrywką od czasu do czasu. W związku z tym właścicielka przekazała mi go nieodpłatnie. Zanim zacznę zaleczać COPD, chcę zrobić mu testy alergiczne, ale to będzie koszt rzędu 700-800 zł...

Później wstawię do tego wątku jego zdjęcie, jest ŚLICZNY!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dekster
Mam większego konia niż OSM :P


Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 1776
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Płaskowyż tarnowski

PostWysłany: Sob 19:28, 14 Kwi 2007    Temat postu:

Fell cudowny!!!Tez takiego chce!
Ja moge na kucach spokojnie jeździć ze względu na swój wzrost.
NIgdy jednak na kucu nie jeździłam.Jak zaczynałam,to przynajmniej w mojej okolicy nie było koni dla dzieci.Dlatego zaczełam później niż chciałam,bo rodzice zbyt sie bali posadzić mnie na wielkiego konia.
Dobry kuc nie jest zły,ale często patrzac na ujezdzenie i wychowanie to sa to małe diabły Mruga ,ale to już chyba temat na oddzielny wątek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ElshiDołączył: 07 Mar 2007
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 14:44, 16 Kwi 2007    Temat postu: Re: Małe jest piękne czyli wszystko o poniakach :)

Cytat:


Sekcja A: Walijski Kuc Górskio matko cudny jupi lsni jak jednorozec:))

Przy okazji: to moj pierwszy post:) Witam wszystkich Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin