Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wady postawy u koni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Slonce
Bogini koreczków :)


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 620
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:53, 25 Maj 2009    Temat postu: Wady postawy u koni

Takiego wątku chyba jeszcze nie mamy, a jeśli jest to mnie pokierujcie bo nic nie znalazłam. Chciałabym się więcej dowiedzieć na temat postawy francuskiej (rozstawnej)
Czym jest spowodowana? Jakie są konsekwencje i możliwość korekcji? Wpływ tej wady na użytkowanie konia w sporcie? I wszystko inne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kocia
uwielbiam prostotę...


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 4506
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraina Podziemnej Pomarańczy
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:17, 02 Cze 2009    Temat postu: Re: Wady postawy u koni

Słońce, po pierwsze, postawa rozbieżna i francuska to nie to samo. Wady te różnią się zakresem odchylenia od pionu, najogólniej mówiąc.

Postawa rozbieżna - nogi konia nie są ustawione równolegle do siebie, ale rozchodzą się na zewnątrz już od stawów łokciowych, co widać na poniższym rysunku:
[link widoczny dla zalogowanych]
Postawa francuska - w tym wypadku nogi rozchodzą się na zewnątrz dopiero od stawów pęcinowych i podczas chodu kończyny przesuwając się do przodu zataczają łuki; wtedy mocniej obciążona jest przyśrodkowa część kopyta;
[link widoczny dla zalogowanych]
(Powyższe skany pochodzą z "Hodowli koni" Witolda Pruskiego, W-wa 2007r.)

Wg Pruskiego postawa francuska idzie zwykle w parze z wąską piersią. Związana jest też na ogół ze strychowaniem się. Oczywiście stopnień odchylenia kończyn od pionu może być różny. Dlatego konia należałoby szczególnie uważnie obejrzeć w ruchu. I tu pozwolę sobie zacytować Pruskiego: Jeżeli wadliwe ustawienie nie odbija się niekorzystnie na ruchach, wówczas do nieprawidłowej postawy można podchodzić z tolerancją.

A tak wyglądają ślady kopyt przednich przy:
- postawie rozbieżnej
[link widoczny dla zalogowanych]
-francuskiej
[link widoczny dla zalogowanych]
(Powyższe skany pochodzą z Pielęgnacji i podkuwania kopyt koni" R. Kolstrunga, P. Silmanowicza i A. Stachurskiej, W-wa 2004r.)

Na pewno wiele może zdziałać kucie korekcyjne. I tu z pomocą przychodzi książka Andrew Meyersa „Pielęgnacja kopyt” (Zakrzów 2003r.), w której możemy wyczytać, że przy struganiu kopyt skośnych związanych z taką postawą [francuską] podkuwacz będzie oszczędzać ścianę przyśrodkową, mocniej obciążoną, niemniej jednak obydwie ściany przedkątne powinny być jednakowej wysokości, a oś pęcinowo-kopytowa wyrównana. Równocześnie powinien zebrać tarnikiem bardziej zaokrągloną i wysuniętą na zewnątrz krawędź mniej obciążonej ściany. Kopyta takie wymagają również lepszego podparcia dla mocniej obciążanej ściany. Dlatego ramię przyśrodkowe dobrze dopasowanej podkowy powinno być, zależnie od stopnia nieprawidłowości kopyta, nieco dłuższe i o tyle szersze, aby linia pionowa opuszczona z korony ściany obciążanej dotknęła brzegu ramienia podkowy, nieco szerszej w tym miejscu. Ramię to może być nieco bardziej wyprostowane, by zapobiec strychowaniu się.

Więcej o podkuwaniu korekcyjnym znalazłam w książce Kolstrunga, Silmanowicza i Stachurskiej. Ramię zewnętrzne podkowy należy wyposażyć w kapturek boczny zapobiegający zsuwaniu się kopyta z podkowy. W celu poprawienia zrównoważenia kopyta można też stosować podkowę z podwyższonym ramieniem wewnętrznym, co jest bardziej skuteczne na podłożu twardym, lub wyprofilowaną wkładkę działającą w każdych warunkach. Skuteczne może być zastosowanie podków trzyćwierciowej lub połówkowej, które działają poprzez podparcie strony bardziej obciążonej i równocześnie niwelują różnice w tempie ścierania się ścian podstawionej i odstawionej.
Przy postawie francuskiej, ze względu na to, że koń często strychuje się, ramię wewnętrzne nie może wystawać poza krawędź podeszwową kopyta. W tym celu najlepiej użyć podkowy ze ściętym ramieniem, które w części uderzającej w sąsiednią kończynę jest uformowane niemal w linii prostej. W przypadku silnego strychowania rozwiązaniem może okazać się zastosowanie podkowy kwadratowej, dodatkowo ze zwężonym, schowanym pod kopyto ramieniem wewnętrznym. Ramię takie szybko się ściera, ale nie kaleczy sąsiedniej kończyny.


I na koniec podsumowanie: wady mogą być nasilone w rozmaitym stopniu, a dobra pielęgnacja, okucie i w przemyślany sposób dozowana praca mogą uczynić wiele.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kocia
uwielbiam prostotę...


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 4506
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraina Podziemnej Pomarańczy
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:00, 03 Cze 2009    Temat postu: Re: Wady postawy u koni

Dla lepszego wyobrażenia pozwolę sobie wrzucić zdjęcia zaczerpnięte ze świetnego wątku Szalonej (Ściąga z podkuwnictwa) oraz ze strony [link widoczny dla zalogowanych].

Kapturki boczne zapobiegające zsuwaniu się kopyta z podkowy wyglądają następujaco:
[link widoczny dla zalogowanych]

Podkowa trzyćwierciowa:


Podkowa połówkowa:


Podkowa ze ściętym ramieniem:


Podkowa kwadratowa:


Ostatnio zmieniony przez kocia dnia Śro 10:04, 03 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin