Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zasady ruchu (na ujeżdzalni)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majak
Gruba i ja :-)


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 6000
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Grodzisk Maz.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:59, 10 Paź 2006    Temat postu:

Pomijając głowny watek pozwolę sobie na małe wtrącenie co do licznych grup na jeździe - owszem ja też nie lubię licznych ale jest jeden plus takich jazd - gdy instruktor daje komendę jazda indywidualna.
Ile osób wtedy ma jakiekolwiek pojęcie o jeździe z innymi uczestnikami? To taki wstęp do atmosfery przed zawodami, uczy się wtedy jak się zachować, kto ma pierwszeńśtwo, kto komu ustępuje.
Jeżdżąc ostatnio w różnych stajniach niestety z tym jest coraz gorzej, juz nawet w miejscu gdzie ja zaczynałam panuje totalny chaos. Nie ma szans wyegzekwowania swoich praw. Gorzej - jazda prawidłowa to samobójstwo!

Dlaczego tak się dzieje????
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika78
Mama najmłodszego Stajenkowicza :)


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 16:30, 10 Paź 2006    Temat postu:

Majak odpowiedź nasuwa mi się jedna- bo obecnie NIKT nie uczy jak sie zachować przy jeździe w wiele osób na placu (pewnie instruktorzy sami nie do końca je znają). Przyznam się - ja też nie znam tych zasad, kiedyś coś czytałam, ale ich nie znam... na szczęscie u mnie w stajni jest mało koni więc więcej niż dwie osoby na placu się raczej nie spotkają.
Jest gdzieś spis zasad ruchu końskiego na ujeżdżalni? Dokształciłabym się z checią...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dakron



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 6405
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 1:31, 11 Paź 2006    Temat postu:

Instruktaż jest mniej więcej taki
- sa dwa ślady od ściany, tuz przy i jeden bardziej do środka.. oczywiście jak się ktoś uprze to mogę być trzy
- obowiązuje zasada taka jak w ruchu samochodowym , mijamy się lewymi ramionami
- na ścianie pierwszeństwo mają ci co galopuję, potem kłus na końcu stęp, czyli chody wyższe przed niższymi, niższe chody poruszają się na drugim śladzie a nie pod ścianą
- nie wolno stawać na pierwszym śladzie jeśli inni poruszają się tym samym chodem, zatrzymania na drugim śladzie lub w środku
- co do tego w którą stronę jeździmy.. decyduje instruktor lub osoba najlepiej jeżdżąca
- jeśli jeździec chce lonżować konia a wchodzi na halę gdzie odbywa się jazda, musi mieć zgodę instruktora na lonżowanie lub osób już jeżdżących
- osoby wykonujące figury w środku musza włączając się w ruch na poszczególne ślady ustąpić pierwszeństwa tym co na śladach
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paskuda
Stajenkowy KO-wiec :)


Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 5085
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Maroko - Orzepowice

PostWysłany: Śro 7:41, 11 Paź 2006    Temat postu:

Cytat:
co do tego w którą stronę jeździmy.. decyduje instruktor lub osoba najlepiej jeżdżąca


podczas jazdy dowolnej to raczej każdy indywidualnie wybiera sobie kierunek jazdy Angel
Ważne, jeźdźcowi jadącemu chodem wyższym niż my musimy ustąpić pierwszeństwa,
Zasady że mijamy się prawą stroną - jest dla mnie awykonalna bo jak zacznę kombinować która lewa, która prawa to mogłoby dojść do zderzenia no ale na szczęście jakoś się udaje;
jeśli 2 jeźdźców jedzie takim samym chodem a jeden z nich wykonuje jakąś figurę to wydawało mi sie że to on ma pierwszeństwo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nongie



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 9086
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: woj.opolskie

PostWysłany: Śro 7:42, 11 Paź 2006    Temat postu:

A jeśli dwoch wykonuje jednocześnie figury? (moze wydzielić na osobny wątek?)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paskuda
Stajenkowy KO-wiec :)


Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 5085
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Maroko - Orzepowice

PostWysłany: Śro 7:43, 11 Paź 2006    Temat postu:

no to niestety zasada prawej strony
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dakron



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 6405
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 9:01, 11 Paź 2006    Temat postu:

Postaram się poszukać tych zasad w jakieś literaturze, pisałam to co mniej więcej pamiętam. W jeździe dowolnej trzeba legitymować się zdrowym rozsądkiem. Uważam że osoby lepiej jeżdżące powinny trzymać się z daleka od tych słabszych i przeważnie to robią... Zaczyna się sezon halowy, szkółka nie daje wystarczającej umiejętności poruszania się na ograniczonej przestrzeni, przeważnie jeździ się w zastępie.
Pamiętam swoje początki na hali gdzie skakały dwie osoby, a jedna trenowała ujeżdżenie, czułam się zagubiona, dopiero właściciel stajni wziął mnie na boczek i zaczęliśmy obserwować tory przyjazdów poszczególnych osób, po jakimś czasie umiałam przewidzieć kto gdzie będzie za chwilę.. to była cenna nauka, teraz nieważne jaką mam hale, zawsze się zmieszczę, unikam słabiej jeżdżących przez spory dystans jaki robię między nami
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dakron



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 6405
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 9:26, 11 Paź 2006    Temat postu:

No to sprawdziłam w Akademii jeździeckiej Pruchniewicza, strona 135 zasady zachowania na ujeżdżalni
Kto ciekawy niech przeczyta wszystko, ja tylko dla Paskudy przytaczam że
Punkt 8. pierwszeństwo mają:
-jeźdźcy jeżdżący na lewą rękę
-jeźdźcy jeżdżący wyższym chodem
-jeźdźcy na pierwszym śladzie PRZED wykonującymi FIGURY
-jeźdźcy jeżdżący PO LINIACH PROSTYCH przed jadącymi na łukach, serpentynach, wężykach kołach
-jeźdźcy pracujący na kole pozostawiają wolny pierwszy ślad

Co do osoby mającej prawo decydować jak się jeździ na hali to punkt 3 mówi że
-za porządek na ujeżdżalni odpowiada najwyższy ranga szkoleniowiec, lub w razie jego nieobecności jeździec o najdłuższym stażu
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majak
Gruba i ja :-)


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 6000
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Grodzisk Maz.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:23, 11 Paź 2006    Temat postu:

No włąśnie w Pruchniewiczu jest ale szkoda, że na odnakach to też jest pomijane.
Ja zasady wyniosłam ze szkólki, za moich czasów było to nauczane, był na to czas, teraz.....jak pisałąm wyzej, nikt już nie przywiązuje do tego wagi, poza tym są nowi instruktorzy....szkoda.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kocia
uwielbiam prostotę...


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 4506
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraina Podziemnej Pomarańczy
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:57, 11 Paź 2006    Temat postu:

Maju, fajny wątek założyłaś, takie w sumie uzupełnienie wątku o konflikcie prywatnych ze szkółką Wesoly Ja też jak staram sie wymijać z zapasem początkujących. Mnie z kolei uczono, że wymija się lewą stroną uuu Generalnie jak na hali jest wielu jeźdźców trzeba mieć oczy dookoła głowy - tak jak przy jeździe samochodem Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mozambik



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 187
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 9:08, 12 Paź 2006    Temat postu:

ja pamietam dobry stary zwyczaj ze jezeli na hali jest wiecej osób o roznych umiejetnosciach , to w przypadku jakichs problemów ( ktoś spadł, kogoś kon poniósł, ktoś konia nie może opanowac) wszyscy inny będący na hali wtedy zatrzymują swoje konie i czekają na uporządkowanie sie sytuacji .

Obecnei obrazki widzi sie rózne : początkującego kon "poniósł"w kłusie i wozi jak chce, jezdziec blady ze strachu a pozostali w tym czasie galopują, skaczą , dogadują, krzyczą itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin