Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozwijamy końską wiedzę
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 86, 87, 88 ... 97, 98, 99  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Slonce
Bogini koreczków :)


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 620
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:31, 23 Mar 2009    Temat postu:

No wiadomo serduszko, ale dlaczego akurat prawy tył a nie lewy? Czy krążenie u konia rozkłada się jakoś nierównomiernie, jest jakaś określona kolejność, dokąd utlenowana krew trafia najpierw?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iandula



Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 6184
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 20:03, 23 Mar 2009    Temat postu:

Może chodzi o to, że prawy tył jest najdalej od serca wstyd
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krystyna



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 1400
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: mazowsze

PostWysłany: Śro 6:29, 25 Mar 2009    Temat postu:

A dlaczego szyja nie? Konie rajdowe, mam na myśli sportowe rajdy długodystansowe mają jak najbardziej polewaną głowę i szyję w celu schłodzenia po wysiłku. Kłoda jest przykrywana derką, na zadzie derka dodatkowa, więc ocieplanie podwójne, a schłodzane są nogi, całe "podwozie", polewana też głowa, a jak głowa to i szyja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iburg
Lubię rude... Konie i koty :P


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 7752
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Śro 13:38, 25 Mar 2009    Temat postu:

krystyna chocha napisał:
A dlaczego szyja nie? Konie rajdowe, mam na myśli sportowe rajdy długodystansowe mają jak najbardziej polewaną głowę i szyję w celu schłodzenia po wysiłku. Kłoda jest przykrywana derką, na zadzie derka dodatkowa, więc ocieplanie podwójne, a schłodzane są nogi, całe "podwozie", polewana też głowa, a jak głowa to i szyja.




Przygotowanie koni rajdowych do startu w wysokiej temperaturze

Wysiłek konia w warunkach wysokiej temperatury jest dla organizmu znacznie większym obciążeniem niż taki sam wysiłek w temperaturze umiarkowanej. Podczas wysiłku ponad 70 % energii produkowanej przez pracujące mięśnie jest uwalniane w postaci ciepła. W warunkach spoczynkowych ilość ciepła produkowana przez mięśnie jest wystarczająca do utrzymania właściwej temperatury ciała. W trakcie wysiłku ilość produkowanego ciepła drastycznie wzrasta. Koń jadący kłusem generuje ciepło w ilości około 100 kcal/min, a w galopie 300 kcal/min. W normalnych warunkach temperatura rektalna konia waha się w zakresie 37.2-38.6°C Aby wysiłek mógł być kontynuowany powstające ciepło musi być usuwane z organizmu. Ośrodek termoregulacji jest zlokalizowany w mózgu w podwzgórzu. Czynnikami istotnymi dla szybkości usuwania nadmiaru ciepła jest powierzchnia ciała konia, grubość okrywy włosowej, temperatura otoczenia, wilgotność i prędkość wiatru. U 500 kg konia stosunek powierzchni ciała do ciężaru jest 1:100 podczas gdy u 60 kg człowieka wynosi 1:35 czyli u ludzi usuwanie ciepła jest znacznie łatwiejsze. Jeżeli temperatura otoczenia jest wyższa od temperatury ciała konia to ma on tendencję do absorbowania ciepła. Usuwanie nadmiaru ciepła jest znacznie łatwiejsze podczas wietrznej pogody i w umiarkowanej temperaturze otoczenia. Wysoka temperatura otoczenia szczególnie w połączeniu z wysoką wilgotnością w bardzo istotny sposób utrudniają proces termoregulacji co często doprowadza do przegrzania organizmu i uniemożliwia to jakiekolwiek kontynuowanie wysiłku. Opierając się na wiedzy w zakresie fizjologii wysiłku i metabolizmu podstawowych składników paszy można tak przygotować organizm konia aby był lepiej zaadaptowany do pracy w warunkach wysokiej temperatury. Należy pamiętać, że proporcja powierzchni konia z której może być usuwane ciepło, do jego masy jest dużo bardziej niekorzystna niż u człowieka. Czynnikiem, który może w znaczny sposób utrudniać właściwą termoregulację jest nadmiar tłuszczu. Dlatego istotne jest aby konie przygotowywane do startu w wysokiej temperaturze, nie były zapasione. Najlepiej sprawdzają się konie o lekkiej budowie i konstytucji suchej. Konie nie otłuszczone, ale bardzo silnie umięśnione trudniej tracą ciepło niż te o konstytucji suchej.
Powstające podczas wysiłku ciepło powoduje wzrost temperatury krążącej krwi. Wzrasta przepływ krwi przez naczynia włosowate pod skórą. Wzrasta intensywność pocenia się co obniża temperaturę skóry oraz przepływającej krwi. W sytuacji kiedy niezbędne jest intensywne usuwanie ciągle powstającego ciepła pogarsza się ukrwienie mięśni gdyż wzrasta ukrwienie pod skórą. Jeżeli do mięśni dopływa mniejsza ilość krwi to ogranicza to także jej pojemność tlenową czyli wzrasta prawdopodobieństwo szybszego męczenia się. Równocześnie wzrastająca intensywność pocenia się jest przyczyną utraty wody i soli
mineralnych oraz powoduje zagęszczenie krwi co z kolei wpływa niekorzystnie na pracę serca. Aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała gdy temperatura otoczenia wynosi 30°C koń musi wyparować w ciągu godziny 1 litr potu w stępie, ale już 15 litrów w kłusie, 20 litrów w kentrze i aż 50 litrów w galopie. Zdarza się, że gruczoły potowe nie są już w stanie produkować potu. Zjawisko takie nazywa się anhydrozą i jest bardzo niebezpieczne dla życia konia gdyż w krótkim czasie może doprowadzić do przegrzania organizmu. Poza poceniem się dodatkowym czynnikiem pomagającym usuwać nadmiar ciepła jest dyszenie. Może to być nawet 120-140 oddechów na minutę
W celu lepszej oceny sytuacji termicznej wprowadzono pojęcie indeksu cieplnego, który informuje jak duże jest niebezpieczeństwo dla konia związane z jego pracą w warunkach wysokiej temperatury. Indeks jest sumą temperatury otoczenia (w stopniach Farenheita) i wilgotności. Jeżeli wartość indeksu jest poniżej 130 to można oczekiwać, że mechanizmy fizjologiczne będą wystarczające do regulacji temperatury konia. Jeżeli wartość indeksu mieści się w zakresie 130-150 należy chłodzić konia przecierając go gąbką z zimną wodą. Wartość indeksu 160-170 jest wskazówką o konieczności ograniczenia prędkości i jednocześnie konieczności intensywnego chłodzenia. Wartość indeksu powyżej 180 świadczy o niemożliwości zachowania termoregulacji podczas wysiłku nawet przy intensywnym chłodzeniu.
W warunkach kiedy koniowi grozi przegrzanie należy zwracać uwagę na przebieg procesu restytucji powysiłkowej. Powinno się monitorować wartość tętna, temperaturę w odbycie i liczbę oddechów. W pierwszych minutach po zaprzestaniu wysiłku powinno wyraźnie spadać tętno. Temperatura w odbycie może utrzymywać się w zakresie 39-40 °C i może nawet lekko wzrosnąć w czasie około 5-10 minut po wysiłku, ale po 20 minutach powinna zacząć się obniżać. Bezpośrednio po zaprzestaniu wysiłku liczba oddechów na minutę często przewyższa wartość tętna ale nie należy się tym przejmować jeżeli występuje szybki spadek wartości tętna.
Z objawami przegrzania mamy do czynienia gdy po zaprzestaniu wysiłku wzrasta wartość tętna, rośnie temperatura w odbycie, wzrasta liczba oddechów i występują zaburzenia rytmu oddychania. Jeżeli temperatura nie zacznie spadać w ciągu 20-30 minut lub jest wyższa niż 41 °C to znaczy, że koń wymaga dodatkowego intensywnego chłodzenia. Najbardziej skuteczne jest „spray’owanie” konia wodą o temperaturze 10 °C. Stwierdzono, że pozwala to na obniżanie temperatury ciała w tempie 1°C na 5 minut. Zdecydowanie nie poleca się wody z lodem a jeżeli jest stosowana to należy omijać części ciała z dużymi grupami mięśni aby nie wywołać ochwatu mięśniowego. Najbardziej efektywne jest chłodzenie konia stępującego. W temperaturze otoczenia do 26°C wskazane jest tylko przecieranie koniowi mokrą gąbką głowy, szyji, piersi i nóg. Natomiast w temperaturze powyżej 26°C lub gdy koń ma powyżej 40 °C powinien być cały czas naprzemiennie natryskiwany nowymi porcjami zimnej wody. Woda powinna być usuwana ściągaczką i kolejna porcja zimnej wody. Koniom, które kontynuują wysiłek gdy są zmęczone i odwodnione, może grozić ochwat lub porażenie cieplne.
Organizm zwierząt stałocieplnych, do których należą konie, może prawidłowo funkcjonować tylko w określonym zakresie temperatur. Przegrzanie konia może doprowadzić do szoku termicznego. Objawami szoku jest wzrastające tętno i liczba oddechów, brak zainteresowania otoczeniem, brak apetytu często i brak pragnienia, wydłużenie czasu wypełnienia naczyń. Temperatura rektalna może rosnąć powyżej 41 °C. W przypadku braku natychmiastowej pomocy weterynaryjnej jest duże prawdopodobieństwo śmierci zwierzęcia. Najważniejsze jest wtedy jak najszybsze obniżenie temperatury ciała konia. Należy konia umieścić w cieniu i stosować chłodzenie całego ciała wodą z lodem i okłady z lodu szczególnie na duże naczynia żylne na szyji i na wewnętrznych powierzchniach kończyn.. Zwykle także niezbędne jest dożylne podawanie płynów w celu utrzymania krążenia krwi.

Przygotowując konia do startu w wysokiej temperaturze należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie konie mogą startować w takich warunkach. Tolerancja wysokiej temperatury jest cechą osobniczą i dlatego, w miarę możliwości, należy skontrolować wcześniej predyspozycje konia. W naszej strefie klimatycznej także zdarzają się okresy bardzo wysokich temperatur i właśnie wtedy warto przetestować monitorem pracy serca swoje konie pokonując określoną trasę takim samym tempem jak w warunkach normalnej temperatury otoczenia. Jeżeli wartości tętna i tempo restytucji będą podobne to znaczy, że koń nie będzie miał problemów z aklimatyzacją i późniejszym wysiłkiem w wysokiej temperaturze. W przypadku koni zdecydowanie źle znoszących wysokie temperatury nie warto poświęcać czasu na przygotowanie ich do startu gdy prawdopodobieństwo ukończenia zawodów jest niewielkie.

Znany jeździec i weterynarz amerykański Kerry Ridgeway zwraca uwagę na konieczność aklimatyzacji koni do wysokiej temperatury. Za minimalny okres przyjmuje on 10 dni inni badacze tego zagadnienia np. David Marlin podają jako optymalny okres 3 tygodni. Tyle czasu na aklimatyzację mają konie zapraszane do Emiratów Arabskich na zawody rangi Mistrzostw Świata.

Na podstawie art Ewy Szarskiej

Konie rajdowe to chyba zupełnie inna bajka. Inaczej sa konie przygotowywane do takiego wysiłku więc tez inaczej chłodzone.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iandula



Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 6184
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 13:42, 25 Mar 2009    Temat postu:

Jaka jest poprawna odpowiedź na Twoje pytanie Iburg?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iburg
Lubię rude... Konie i koty :P


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 7752
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Śro 15:22, 25 Mar 2009    Temat postu:

Iburg napisał:
Skoro nikt nie wie to: Najbardziej korzystne dla krwioobiegu konia jest polewanie woda w kolejnośći prawy tył, prawy przód, lewy tył, lewy przód.

Najbliżej prawidłowej odpowiedzi była Slonce więc zadaje pytane.


Chyba juz napisałam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iandula



Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 6184
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 15:41, 25 Mar 2009    Temat postu:

Źle spytałam, chodziło mi raczej dlaczego tak, bo ze Słońcem coś tam kombinowałyśmy i nie wiem, czy dobrze
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:56, 30 Mar 2009    Temat postu:

Słońce zadajesz mlotek
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Pią 19:13, 03 Kwi 2009    Temat postu:

Zagubiony w akcji... Podnoszę ups
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:04, 17 Kwi 2009    Temat postu:

jak słońce nie zadaje to ja sobie pozwole zadac mlotek
Jakiemu koniowi ( w Ameryce) towarzyszyła kampania reklamowa pod hasłem:KOŃ NIE DO KUPIENIA ZA PIENIĄDZE" Kwadratowy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Nie 21:28, 26 Kwi 2009    Temat postu:

ups wykrzyknik ... pomocy mlotek
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:37, 27 Kwi 2009    Temat postu:

oczywiście jest tu wyraźny akcent polski
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Śro 21:49, 13 Maj 2009    Temat postu:

...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandola_1
Lajkonik z Kamienicy Dolnej :)


Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 2534
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: krolewskie miasto Krakow \Kamienica Dn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:31, 14 Maj 2009    Temat postu:

Chodzi o EL PASO . Ogiera wydzierżawionego do Ameryki . Miał "swój samolot" , na którym również widniał napis." koń nie do kupienia za pieniądze .
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martik
-admin z przypadku-


Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 9231
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Czekolandia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:37, 01 Cze 2009    Temat postu:

Bandola, swietnie odpowiedzialas na postawione przez siebie pytanie Mruga Wiec jesli sie nie pogniewasz, ja przepisze pytanie Sloneczka z Ambulatorium: Chciałabym się więcej dowiedzieć na temat postawy francuskiej (rozstawnej)
Czym jest spowodowana? Jakie są konsekwencje i możliwość korekcji? Wpływ tej wady na użytkowanie konia w sporcie?
Moze tu ktos zechce sie udzielic i potem przekleimy? Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 86, 87, 88 ... 97, 98, 99  Następny
Strona 87 z 99

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin