Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pierwsza pomoc przy skaleczeniach koni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)


Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)

PostWysłany: Śro 17:46, 09 Maj 2007    Temat postu: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach koni

Skaleczenia są częstymi urazami koni, powstającymi w czasie użytkowania, a także podczas przebywania na wybiegu lub nawet w stajni. Od prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy zależy czas gojenia się rany. Nieprawidłowe postępowanie przy poważnych skaleczeniach może przedłużyć proces gojenia nawet o kilka miesięcy.

Przede wszystkim, użytkownik konia musi wiedzieć, że ranę można zszyć tylko przez pierwsze 6h od zranienia. Rozwijający się później obrzęk oraz zakażenie tkanek uniemożliwiają skuteczne zszycie rany. Dlatego lekarza należy wzywać natychmiast po zauważeniu skaleczenia.

Często zdarza się, że weterynarz jest wzywany do konia na drugi lub trzeci dzień po zranieniu, gdy obrzęknięte brzegi rany rozejdą się. Pomimo tego, użytkownik zwierzęcia oczekuje zszycia rany. Niestety, wtedy na taką pomoc jest już za późno. Rana będzie się goić przez ziarninowanie, co trwa znacznie dłużej i pozostawia większą bliznę.

A oto krótki poradnik postępowania z ranami w oczekiwaniu na weterynarza:

1. Oczyścić ranę.

W miarę możliwości, dobrze jest wygolić skórę wokół rany, uważając, by włosy nie dostały się do wnętrza rany.

Ranę należy oczyścić. Do tego celu używamy roztworu fizjologicznego lub wody bieżącej, ewentualnie wody utlenionej lub roztworu rivanolu.

UWAGA!
Nie należy polewać rany jodyną (służy ona do dezynfekcji skóry wokół rany), pioctaniną, gencjaną. Nie należy także sypać w świeżą ranę jodoformu ani innych zasypek. Niewskazane są także preparaty w sprayu, ze słynnym Alusprayem (sreberkiem) na czele!

Stosowanie ww. preparatów w przypadkach innych niż powierzchowne otarcia naskórka przynosi więcej szkody niż pożytku. Ich zastosowanie w przypadku głębokiej rany uniemożliwia chirurgiczne zszycie rany, co niepotrzebnie wydłuża czas gojenia.

2. Założyć opatrunek.

Na ranę i odkażoną dookoła skórę kładziemy jałową gazę, tę owijamy ligniną lub watą i bandażujemy opaską elastyczną. Ucisk spowodowany opatrunkiem hamuje krwawienie. Jeżeli nie można założyć opatrunku a rana krwawi, należy miejsce urazu ucisnąć gazą do czasu zatrzymania krwawienia lub przybycia weterynarza.

3. Założyć opaskę uciskową.

Jeśli zostało uszkodzone grube naczynie, konieczne jest założenie opaski uciskowej powyżej rany. Opaskę taką trzymamy do przybycia weterynarza, pamiętając jednak, by czas jej zaciśnięcia nie przekraczał 1 godziny. Jeśli przybycie lekarza się wydłuża, opaskę należy po 1 godzinie zdjąć i, o ile krwawienie nie ustało, założyć ją ponownie po 15 min.

4. Czekać na weterynarza.

Jak dalej postępować z raną zdecyduje weterynarz. W zależności od rodzaju rany, jej głębokości i umiejscowienia zostanie podjęta decyzja o jej ewentualnym szyciu oraz o rodzaju opatrunku, który jest w tym przypadku wskazany.

Lekarz powinien także powiedzieć użytkownikowi jak dalej postępować z raną, jak często zmieniać opatrunki, czy konieczna jest jakaś terapia ogólna (środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, antybiotyki) oraz określić termin ewentualnej wizyty kontrolnej.

Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin